Erişilebilir web sitesi ayrı olarak mı hazırlanır?

Hayır, erişilebilir web sitesi ayrı bir site değildir. Web sitenizin tasarım aşamasında (sonradan da eklenebilir) erişilebilirlik kriterleri uygulanarak we..

Erişilebilir web sitesi ayrı olarak mı hazırlanır?

Hayır, erişilebilir web sitesi ayrı bir site değildir. Web sitenizin tasarım aşamasında (sonradan da eklenebilir) erişilebilirlik kriterleri uygulanarak web sitenizin görme engelliler tarafından kolayca okunması sağlanır.

Erişilebilir web sitesi kriterleri nelerdir?

Erişilebilir web sitelerinde renk seçimi başlıca önemli bir unsurdur. Bir birine çok yakın tonlarda renkler tercih etmek yerine zıt renkler tercih etmek doğru olur.

Web sitesi tasarımında bazı alanlar renk farklılıklarıyla yada kenarlık verilerek faklı kutular içine alınmalıdır.

Her web sitesinde ayrıca da bir arama motoru optimizasyonu (seo) için önemli bir kriter olan H1, H2, H3…H6 gibi başlık tanımlamaları olmalıdır. Erişilebilir bir web sitesinde de bu başlıklar önemlidir. Özellikle başlık hiyerarşisine dikkat edilmelidir. Web sayfasının en başta (üstte) ana başlığı H1 etiketi olmalıdır ve hiyerarşiye göre H2, H3 etiketleri şeklinde hazırlanmalıdır.

Erişilebilir web sitesinin en önemli kriterlerinden bir diğeri ise resimlerinize görme engelliler tarafından anlaşılamayacak içeriklerin kolaylıkla ne ifade ettiğini belirtebileceğimiz “alt” etiketlerinin kullanılmasıdır. Web sayfanıza ekleyeceğiniz videolarınıza ise alt yazı ekleyerek işitme engellilere kolaylık sağlamış olursunuz.

Benzer bir durumda web sitenizde ve sayfa içlerinde diğer sayfalara verdiğiniz bağlantıların “title” etiketi ile açıklanmasıdır.

Yanlış: Web tasarım hizmetimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Doğru: Web tasarım hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi alın.

Bir diğer ayrıntı ise sayfa içeriğinde “TAB” tuşu kullanılarak kolayca gezinilebilmesi hususunda dikkatli olmak. Özellikle menü gibi alanlarda açılır menü kullanımında tab tuşu ile gezinti yaparken alt menüler okunamamaktadır. Eğer mümkünse açılır menü yerine sayfa içinde sol yada sağ kısımda bir menü daha oluşturmak daha kullanışlı olacaktır.

Son olarak accesskey etiketi kullanarak kısayollar oluşturabilirsiniz. Kullanımı: accesskey=”b” şeklindedir. Bu etiketi bağlantılarda yada formlarda kullanabilirsiniz.


Erişilebilir web sitesi ayrı olarak mı hazırlanır? başlıklı blog 18-08-2015 17:57 tarihinde Koza Web tarafından eklendi.

 SON PAYLAŞILAN YAZI  

Bursa Web Tasarım

KOZA İnteraktif Bursa Web Tasarım Ajansı olarak, başta Bursa olmak üzere tüm Türkiyeye yönelik web sitesi tasarımı, e ticaret sitesi, seo hizmeti ve sosyal medya yönetimi hizmetleri vermekteyiz. Web tasarım ajansı faaliyetlerimizde web sitesi tasarımı yan.. REFERANSLARIMIZDAN 
Sector Makina

Sector Makina

Ağaç işleme makinaları imalatı yapan Sector Makine web sitesi tasarımı projemiz. Kurumsal web sitesi.

Verilen Hizmetler;
Web Sitesi Tasarımı,Kartvizit